اشتباهاتی که به پوستمان آسیب می‌زند!/ ۱۰ اصول اساسی مراقبت از پوست

shab-yalda-95

مطالب جدید و خواندنی

اشتباهاتی که به پوستمان آسیب می‌زند!/ ۱۰ اصول اساسی مراقبت از پوست

http://up.litemode.ir/view/1844043/wWw_LiteMode_iR_1_672789.jpg

اشتباهاتی که به پوستمان آسیب می‌زند!/ ۱۰ اصول اساسی مراقبت از پوست

«دیگر این اشتباه را نمی‌كنم.» بارها پیش آمده كه این حرف را بزنیم. اما اگر حتی ندانیم كه داریم اشتباه می‌كنیم، چه؟ مراقبت از پوست كار ساده‌ای نیست. پوست بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین عضو بدن است و به همین دلیل، باید كاملا درست از آن مراقبت كرد. در غیر این صورت، ممكن است با زگیل، خطوط عمیق، چین و چروك و لكه‌های تیره مواجه شوید... و حتی آكنه‌ها بیرون بریزند.


البته همه ما از اصول اساسی مراقبت از پوست اطلاع داریم. دست كم دوبار در روز باید صورت مان را بشوییم، هم چنین باید از شوینده‌ای استفاده كنیم كه مناسب پوست ما باشد. اما سوای این دو قانون، خیلی از ما هر روز مرتكب اشتباهات زیادی می‌شویم كه هم ظاهرمان را خراب می‌كند و هم به روند پیر شدن پوست سرعت می‌بخشد.


برای این كه تا حد ممکن از این مشکلات دور بمانید، نگاهی به این اشتباهات بیندازید كه ممكن است برای مراقبت از پوست‌تان مرتكب شوید و باید از آن‌ها پرهیز كنید:


http://up.litemode.ir/view/1844047/wWw_LiteMode_iR_4_204689.jpg


استفاده نكردن از مرطوب كننده با SPF 


اغلب ما می‌دانیم كه باید در روزهای سرد زمستان كه هوای خشك باعث التهاب پوست می‌شود و عملا آن را خشك می‌كند، از كرم مرطوب كننده استفاده كنیم. ولی خیلی‌ها به اشتباه فرض می‌كنند استفاده كمتر از مرطوب كننده در تابستان ایرادی ندارد. برای این كه به بهترین نتیجه ممكن برسید، مهم است كه هر روز از كرم مرطوب كننده با SPF حداقل 20 استفاده كنید. بهتر می‌شود اگر موقع آرایش، كرم ضد آفتاب هم بزنید، ‌اما ضد آفتاب به تنهایی كیفیت مورد نظر را فراهم نمی‌آورد.


شاید از آن آدم‌هایی باشید كه گاه به گاه از خانه بیرون می‌روند، مثلا برای خرید از خواروبار فروشی یا برداشتن بچه‌ها از مدرسه؛ ‌اما مهم نیست. در این حال هم پوست‌تان در خطر آسیب دیدن توسط نور خورشید است.


لایه‌برداری زیاد


لایه‌برداری مهم است و توصیه هم می‌شود. اما می‌دانستید كه چیزی به نام لایه‌برداری زیاد وجود دارد؟ اگر نه، خیلی احتمالش هست كه الان جزء ‌برنامه‌تان باشد.


برداشتن زیاده از حد لایه رویی پوست در دراز مدت آسیب‌زا است. با این كار، لایه محافظ پوست را برمی دارید و آن را در معرض سموم موجود در هوا و پرتوهای مضر آفتاب قرار می‌دهید. این كار می‌تواند سرعت پیر شدن پوست را زیاد كند.


نرم نرمك خشك نكردن


اگر پوست حساسی دارید، خیلی خیلی مهم است كه بعد از شستن صورت، به جای این كه روی آن حوله یا دستمال بكشید،‌ با ضربه‌های آرام و نرم، ‌صورت را خشك كنید.


چرا؟ با حوله روی پوست كشیدن می‌تواند خیلی راحت پوست را ملتهب كند. اگر سال‌ها است این كار را می‌كنید، معنایش این است كه احتمالا پوست شما در حال از دست دادن قابلیت ارتجاعی خود است. هم چنین وقتی حوله بر می‌دارید و دور چشم می‌كشید، احتمال این كه لكه‌های تیره شكل بگیرد،‌ زیاد می‌شود.


به جای این كار، با ضربه‌های نرم روی صورت، آن را خشك كنید. هم چنین حوله دست و صورت را از هم جدا كنید.


http://up.litemode.ir/view/1844048/wWw_LiteMode_iR_5_142950.jpg


خوابیدن روی روبالشی نامناسب


مگر روبالشی خوب و بد داریم؟ معلوم است! خوابیدن روی كتان برای پوست ضرر دارد. باعث آسیب دیدن پوست می‌شود و در نتیجه كولاژن از بین می‌رود. به محض این كه این اتفاق افتاد، چین و چروك‌ها پدیدار می‌شوند و از بین هم نمی‌روند.


بهترین كار خوابیدن روی متكا با رویه ابریشم یا اطلس است.


نشستن دست قبل از شستن صورت


همیشه باید قبل از شستن صورت، دست‌ها را پاك كرد. تعداد خانم‌هایی كه دست شان را قبل از صورت نمی‌شویند، به طرز شگفت‌انگیزی زیاد است. اگر عضوی از باشگاه آن‌ها هستید، وقتش شده كه یك رویه دیگر را در پیش بگیرید.


اگر صورت‌تان را بشویید بدون این كه دست‌ها را درست تمیز كرده باشید، انواع آلودگی ها، ‌چربی‌ها و باكتری‌ها را از سرانگشت های‌تان به پوست منتقل كرده اید. و این می‌تواند دلیل اصلی بیرون ریختن آكنه‌ها باشد. عادت‌تان را تغییر دهید!

http://up.litemode.ir/view/1844045/wWw_LiteMode_iR_3_901549.jpg

همه ما از اصول اساسی مراقبت از پوست اطلاع داریم. مثلا دست كم دوبار در روز باید صورت‌مان را بشوییم، هم چنین باید از شوینده‌ای استفاده كنیم كه مناسب پوست ما باشد. اما سوای این دو قانون، خیلی از ما هر روز مرتكب اشتباهات زیادی می‌شویم كه هم ظاهرمان را خراب می‌كند و هم به روند پیر شدن پوست سرعت می‌بخشد.


برای این كه تا حد ممکن از این مشکلات دور بمانید، نگاهی به این 10 اشتباهی بیندازید كه ممكن است برای مراقبت از پوست‌تان مرتكب شوید و باید از آن‌ها پرهیز كنید:


6. همیشه از یک مرطوب‌کننده استفاده می‌کنید.


خیلی از خانم‌ها در تمام طول سال از تنها یک مرطوب‌کننده استفاده می‌کنند و می‌گویند: «همیشه این را می‌خرم. روی پوست من بهتر از بقیه جواب می‌دهد؛ چرا باید عوضش کنم؟» 


مساله این است که فصل‌های سال در حال تغییر هستند. وقتی فصل تغییر کند، پوست شما هم تغییر می‌کند. چیزی که در تابستان به درد می‌خورد، در زمستان کارایی ندارد چون هوا کاملا متفاوت است.


در تابستان باید نرم‌کننده رقیق بزنید ولی در زمستان نرم‌کننده غلیظ به درد می‌خورد. دلیلش این است: پوست خشکی که در معرض هوای زمستان قرار می‌گیرد، به رطوبت بیش‌تری نیاز دارد، در حالی که پوست شما در تابستان رطوبت کمتری می‌خواهد.  


http://up.litemode.ir/view/1844046/wWw_LiteMode_iR_2_740223.jpg


7. استفاده از آب داغ


در حالی که هیچکدام از ما به پوست‌مان آب جوش نمی‌زنیم و خودمان را نمی‌سوزانیم! بعضی از خانم‌ها برای شست و شو از آبی استفاده می‌کنند که یک کم زیادی داغ است. برای نمونه، حمام آب داغ کمک می‌کند آرام شویم ولی آکنه‌ها را هم بیرون می‌ریزد. چرا؟ چون آبی که زیادی داغ است، لایه رویی و محافظ پوست را از بین می‌برد. از آب ولرم استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.


8. پاک نکردن آرایش قبل از خواب


وقت خواب است و خسته هستید. حالا یا سر کار روز طولانی داشته اید یا با دوستان‌تان بیرون رفته اید و بعد از گپ و هیجان زیاد، انرژی‌تان تمام شده. دیگر نا ندارید و نمی‌خواهید آرایش صورت‌تان را پاک کنید. 


عجیب است که همه ما دندان‌هایمان را قبل از خواب مسواک می‌زنیم ولی خیلی از ما توان پاک کردن آرایش را نداریم. راستش پاک کردن آرایش قبل از خواب، باید به اندازه پاک کردن دندان در اولویت باشد. به خصوص اگر مهمانی رفته باشید، حتما باید این کار را بکنید چون معمولا در این شرایط، بیش از اوقات دیگر آرایش می‌کنید.


9. استفاده از برس پاک‌کننده


احتمالا وقتی کوچک بوده‌اید، مادر شما مثل خیلی از مادرها از برس پاک‌کننده استفاده می‌کرده است. وقتی هم بزرگ‌تر شده اید، شما هم پا جای پای او گذاشته اید. هر چه باشد، مامان‌ها بهتر از همه می‌دانند. اما نه در این مورد. برس‌های پاک کننده برای پوست شما زیادی زبر و خشن هستند. هر چه بیش‌تر به آن فشار بیاورید، بیش‌تر آسیب می‌بیند.


10. استفاده نکردن از بعضی محصولات چون «خیلی گران هستند.»


مطمئنا بعضی از محصولات گران هستند. اما اگر موقع خرید روی ترکیب محصول تمرکز کنید و نه برچسب قیمت، خیلی به نفع‌تان خواهد شد. کالاهای غنی از ویتامین سی، پپتید (peptide) و رتینوئید (retinoid) برای داشتن پوست سالم حیاتی هستند.loading...

مطالب داغ و دیدنی

ارسال دیدگاه

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.